شناسه : 47973
سه شنبه, 11/21/1399 - 19:22
نویسنده : gilan18
نادر خدابخش دبیرنشست سیاسی

آشکار کردن دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران ضرورت دارد

برگزاری نشست سیاسی و بصیرتی به مناسب دهه مبارکه فجر در شهرستان تالش با حضور نادر خدابخش ؛ دبیر این نشست

به گزارش خبرگزاری بسیج مساجد و محلات گیلان ؛ پایگاه شهید ارشیده تالش در نشست سیاسی بصیرتی به موضوع دستاورد های سیاسی انقلاب اسلامی پرداخت .

جناب نادر خدابخش ؛ دبیر این نشست سیاسی درباره دستاوردهای انقلاب فرمودند : مهم ترین پرسشی که پس از گذشت مدتی از وقوع هر انقلابی در اذهان انقلابیون آن ایجاد می‎شود ، این است که انقلاب آنان چه دستاوردی برای شان به ارمغان آورده است ؟ آیا آن نتایج بر اساس اهداف اصولی آن انقلاب بوده است یا نه ؟

ایشان در ادامه فرمودند : انقلاب اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست ؛ بلکه طبیعی است که مردم ایران نیز از دستاوردهای انقلاب خود سؤال کنند ، از اینجاست که تبیین دستاوردهای انقلاب ، اهمیت و بلکه ضرورت می‎یابد ؛ زیرا در صورت تبیین نکردن صحیح و دقیق آن و در نتیجه نا‎آگاهی مردم ممکن است این تلقی در ذهن آنان به وجود آید که این انقلاب هیچ ثمره‎ای نداشته است و باید کنار گذاشته شود .

از این ‎رو ممکن است انقلاب به ‎تدریج به دست فراموشی سپرده شود و در نهایت به ‎کلی نابود گردد ؛ باتوجه به این مطلب ، آشکار کردن دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران ضرورت می‎یابد .

وی ادامه داد : شناخت دستاوردهای هر انقلابی نیازمند توجه به مفهوم کارآمدی آن است ؛ کارآمدی ، در تعریفی دقیق عبارت است از : موفقیت در تحقق اهداف با توجه به امکانات و موانع ، بنابراین میزان کارآمدی هر پدیده‎ای از جملۀ انقلاب ، بر اساس سه شاخصۀ اهداف ، امکانات و موانع روشن می‎شود .

گفتنی است در تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی نیز باید به آن سه شاخصه توجه شود و با در نظر گرفتن هریک از ابعاد اصلی و فرعی ، امکانات موجود ، انواع موانع داخلی و خارجی و تهدیدها و دشمنی‎ها علیه انقلاب اسلامی ایران به دستاوردشناسی این انقلاب پرداخت .

مهم ترین دستاوردهای سیاسی انقلاب اسلامی ایران را می توان این گونه نام برد : سرنگونی نظام دیکتاتوری و جایگزینی نظام مردم سالاری دینی ، افزایش بینش سیاسی مردم ، آزادی و مشارکت سیاسی مردم ، استقلال در سیاست خارجی و شکل گیری جریان ها و گروه های سیاسی در جهان .

ایشان در پایان فرمودند : انقلاب اسلامی ایران با توجه به وجود موانعی که برخی از آن‎ها میراث دوران گذشته به ‎ویژه دورۀ پهلوی بوده و برخی دیگر نیز خارجی بوده و به دست قدرت‎های استکباری به وجود آمده و نیز با توجه به امکانات محدودی که در اختیار داشته است ، توانست مبتنی بر آموزه‎های اسلامی و تکیه بر توان داخلی ، پیشرفت‎های چشمگیری را در عرصه‎های گوناگون سیاسی به دست آورد . 

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید