شناسه : 41221
یکشنبه, 08/25/1399 - 11:58
نویسنده : chb24
استان چهارمحال وبختیاری:شهرستان کوهرنگ

برگزاری کارگاه صنایع دستی شیردنگ بافی در بین حلقه های شجره طیبه صالحین

به گزارش بسیج مساجد ومحلات استان چهارمحال وبختیاری : شهرستان کوهرنگ :کارگاه صنایع دستی شیردنگ بافی با هدف ترویج صنایع دستی در بین بسیجیان حلقه های شجره طیبه صالحین پایگاه خواهران حضرت رقیه (س) دهنو از توابع شهرستان کوهرنگ برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بسیج مساجد و محلات استان چهار محال و بختیاری از شهرستان کوهرنگ :

خواهر نجفی فرمانده پایگاه مقاومت بسیج خواهران حضرت رقیه (س) دهنو از برگزاری کارگاه شیردنگ بافی با هدف ترویج صنایع دستی در بین بسیجیان حلقه های شجره طیبه صالحین پایگاه خواهران حضرت رقیه (س) دهنو خبر داد .

خواهر نجفی در ادامه گفت : شیردنگ” در اندازه های متفاوت و رنگهای زیبا و جذاب بافته می شود. زن هنرمند، این نوارها را با بسم ا… شروع به بافتن می کند و امیدوار است که رشته ی شادی های هیچ کس گسسته و پاره نشود .

مواد اولیه عمده در تولید و بافت شیر دنگ از بهترین نوع پشم‌های بهاره است که زنان عشایر با ظرافت خاصی به‌وسیله‌ی ابزار ساده‌ای به نام پیلی به‌صورت رشته‌ی نازکی می‌ریسند و پس‌ازآن به روش رنگرزی گیاهی (سنتی) به رنگ های شاد و با طراوت رنگ‌آمیزی کرده و بعدازآن بر اساس طرح های ذهنی شروع به بافت می‌کنند.

وی در ادامه افزود : کاربرد شیردنگ اکثراً در جلوی سیاه‌ چادر (بهون) جهت تزیین سیاه‌چادر است. شیر دنگ در مراسم جشن و شادی استفاده گسترده‌تری دارد. به صورتی که برپایی هر مراسم جشن بدون انجام تزیینات با شیر دنگ امکان‌پذیر نیست...

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید