این مطلب ۴۷۸ بار خوانده شده

مسجد، برجسته ترین نماد تشکیلات

از زمان صدر اسلام و زمانی که مسجد شکل گرفت امورات مهم جامعه اسلامی در قالب تشکیلات به مانند یک درس برای آینده مسلمانان انجام میشد.
فارسی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات سپاه امیر المومنین(ع) استان ایلام، از بدو ورود اسلام و حتی از زمان دعوت مخفیانه پیامبر به اسلام در بین خانواده، کار تشکیلاتی و سازماندهی شده اصل و اصول تمام حرکت های اسلام بوده است و کار تشکیلاتی از همان زمان ساختار حرکت های اسلام را تشکیل داده است.
زمانی که مسجد به عنوان پایگاه مسلمانان شکل گرفت، آن زمان بود که مسجد، برجسته ترین نماد تشکیلات شد. زمانی که مسلمانان در صفوف نماز جماعت در کنار هم می ایستاند یا به خطابه های پیامبر مکرم اسلام گوش فرا میدادند و صد البته زمانی که مردم برای مقابله با دشمنان به مسجد فراخوانده می شدند تا برای دفاع از اسلام آماده شوند. این کار تشکیلاتی و گروهی بود که در قالب یک درس در حال تدریس به مسلمانان بود تا در آینده برای رشد و تقویت یک جامعه اسلامی از آن بهره ببرند.
هر کار مهم و حائز اهمیتی برای به ثمر نشستن نیازمند تشکیلات است آنگونه که انقلاب اسلامی هم با کار تشکیلاتی و سازمان یافته بود که به رژیم ۲۵۰۰ ساله پایان داد و با کار تشکیلاتی بود که به چنین قدرت و موفقیتی رسیده که در مقابل تمام مستکبران جهانی ایستاد، البته که انقلاب نیروهایش را در مساجد پرورش داد.
اینگونه است که کار تشکیلاتی و گروهی با مسجد و اسلام عجین شده است و تاریخ اسلام به ما آموخته است هر کار مهمی جز به صورت گروهی و در کنار هم به موفقیت ختم نمیشود. در زمان حال نیز هر حرکت که در مسجد انجام می شود از نماز جماعت گرفته تا مراسمات مذهبی و بسیج و ... به گونه ای گروهی و سازمان یافته است.
رهبر معظم انقلاب نیر در این رابطه فرموده اند: تشکیلات یکی از فرایض هر گروه مردمی است که یک هدفی را دنبال می‌کنند. تشکیلات یعنی نظم یعنی تقسیم وظایف یعنی ارتباط و اتصال و زنجیره‌ای کار کردن؛ این معنای تشکیلات است.
با تاکیدات مقام معظم رهبری امروز جوانان مسجدی بیشتر بسوی کار گروهی حرکت میکنند. یکی از این جوانان محمدرضا صالحی از جوانان مسجد حضرت عباس(ع) شهر ایلام است که برای انجام هر کاری در مسجد کارگروه مخصوص خود را تشکیل داده و و در کنار انجام امورات، کار تشکیلاتی را هم به نوجوانان و جوانان می آموزد.
محمدرضا صالحی در یکی از این کارگروه ها با تشکیل «هسته فنی» از ظرفیت جوانان فنی استفاده کرده و امورات فنی مسجد را در کنار آنها انجام میدهد.

دانلود: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.