این مطلب ۱۰۵۴ بار خوانده شده
آیت الله مکارم شیرازی:

استفاده تجاری از مساجد ممنوع!

مرجع تقلید شیعیان گفت:هیچ گونه استفاده تجاری از مساجد نباید صورت گیرد و نمی‌شود بخشی از مسجد را تبدیل به مغازه کرده و از این طریق کسب درآمد کرد.
فارسی

 آیت الله مکارم شیرازی در دیدار رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: اعتماد مردم مهم‌ترین سرمایه اوقاف است و اگر مردم اعتماد پیدا کنند که در وقف و موقوفات طبق نیات واقفین عمل شود استقبال می‌کنند.وی افزود: مستند سازی موقوفات مورد توجه باشد و در این زمینه رسانه ملی وظیفه مهمی را بر عهده دارد، یکی از مشکلات اوقاف در زمان‌های قبل این بوده که عده ای موقوفات را تملک کرده‌اند و به همین دلیل در عده ای از افراد نسبت به وقف ذهنیت منفی ایجاد شده است.مرجع تقلید شیعیان گفت: هیچ گونه استفاده تجاری از مساجد نباید صورت گیرد، نمی‌شود بخشی از مسجد را تبدیل به مغازه کرد و از این طریق کسب درآمد کرد و یا اینکه بخشی از مسجد را اجاره برای کارهایی داد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه بیان کرد: باید به محتوای قرآن بیش از ظاهر آن اهمیت داد، اخیراً دیده شده که بعضی فقط به برخی جنبه‌های ظاهری در برنامه‌های قرآنی توجه می‌کنند و تنها به صوت و قرائت، حفظ و مانند آن اهمیت می‌دهند، در حالی که موضوع اصلی تدبر در آیات قرآن و عمل به آن است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه بیراهه رفتن در برنامه‌های قرآنی امری است که نگرانی‌های جدی را به دنبال دارد، افزود: تمام برنامه‌های قرآنی همچون مسابقات قرآن، حفظ و ترتیل و امثال آن محترم است و مقدمه ای ارزشمند برای یک ارزش والاتر که همان عمل به محتوای قرآن است می‌باشد.   

وی بیان کرد: موقوفات غصب شده باید از چنگ موقوفه خواران آزاد شود، شما هرچه در این مسیر تلاش و برنامه ریزی کنید اعتماد مردم بیشتر جلب می‌شود.مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: برخی برای اموال خود شخصیت حقوقی درست کردند که ناشی از نقص در اعتماد سازی اوقاف است، شما هرچه می‌توانید در این جهت سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنید و در این راستا خبررسانی را جدی بگیرید.استاد سطوح عالی حوزه علمیه ادامه داد: رعایت دقیق موازین شرعی در اوقاف و امور خیریه باید مورد توجه باشد، وقف از این جهت که با حق الناس سر و کار دارد، باید رعایت جنبه‌های دینی از هر جهت مورد تاکید باشد و به شما نیز رعایت جانب احتیاط را توصیه می‌کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به لزوم احیای موقوفات حوزوی عنوان کرد: موقوفات مربوط به حوزه‌های علمیه و احیای آن را باید جدی گرفت، در حال حاضر یکی از مشکلات برخی حوزه‌ها این است که نیاز به بودجه دولت پیدا کردند، اصل این وابستگی نادرست است.

وی خاطرنشان کرد: احیای موقوفات حوزه‌های علمیه زمینه استقلال کامل حوزه‌ها را فراهم می‌کند و هرچه شما در این جهت تلاش کنید مأجور خواهید بود.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.